WELCOME TO CHERUBIM AND SERAPHIM MOVEMENT CHURCH

CSMC Logo

Cherubim and Seraphim Movement Church (here after abbreviated as CSMC) is a branch of the main body of Cherubim and Seraphim (C & S). The beginning of Cherubim and Seraphim Movement Church was done by adherents who believed that “JAH-JEHOVAH” himself established the church through Moses Orimolade Tunolase and that they must remain loyal to his ideas and principles of worship as emphasized.

Sec Gen

 

SPECIAL APOSTLE ADEMOLA ODETUNDUN (JP)                                  

SECRETARY GENERAL C&SMC AYO NI O WORLDWIDE

Special Apostle Ademola Odetundun (JP) was born to Mr. and Mrs. Moses Afolayanka and Deborah Morounfade Odetundun on 3rd March 1955 at Esie in Irepodun Local Government Area of Kwara State.

He attended St. Michael's L.E.A. Primary School, Esie between 1961 and 1967. Esie/Iludun Grammar School, Esie between 1968 and 1972, Kwara State College of Technology (Now Kwarapoly) Ilorin, between 1974 and 1979 where he graduated with Higher National Diploma (HND) in Mechanical Engineering in 1979. He attended several Management/Professional developmental courses up to date.

He did his National Youth Service at Raccaform Limited, Kano, Kano State between May 1979 and April 1980. He thereafter joined North Brewery Limited, Kano in May 1980 as a Trainee Engineer. He served in many capacities in the company but left the company in March 1992 as Chief Engineer.


 

He joined Shagaya Bottling Company Nig. Ltd, Ilorin, Kwara State in April 1992 as the General Manager. He left the company in June 1994 and has since been in Private business.

He is an astute Businessman, Politician and Administrator.

Leadership Positions

In his school days, between 1975 and 1979, he was the Project Committee Secretary of the Engineering Students Association of kwara State College of Technology (now Kwara Poly).  National President of Esie Students Union between 1977 and 1979.

Between 1980 and 1992, he was the 2nd National Vice President of Kwara State Polytechnic Alumni Association. The Association’s Chairman, Kano branch between 1990 and 1992. 1st National Vice President between 1992 and 2003 and National President between 2003 and 2005.

At North Brewery Ltd Kano, he was the Branch Chairman of the Food, Beverage and Tobacco (FOBTOB) Senior Staff Association between 1990 and 1992.

In politics, he was a member of the Kwara Polytechnics Governing Council between 2000 and 2003 representing the Alumni Association.

He was Secretary, Grassroot Democratic Movement (GDM) Irepodun Local Government Area of Kwara State between October 1996 and July 1998, Publicity Secretary, Peoples Democratic Party (PDP), Irepodun Local Government Area between November 2001 and January 2003, Kwara State Assistance Organizing Secretary of the Party between February and November 2003.

Supervisory Councilor for works, Land and Housing, Transition Implementation Committee (TIC), Irepodun Local Government Area of Kwara State between November 2003 and March 2004. Elected Vice Chairman and  Supervisor for Works, Land and Housing of the Local Government between April 2004 and March 2007.  Vice Chairman and Supervisor   for works, Land and Housing, Transition Implementation Committee (TIC) for the same Local Government between April and June, 2007.

Member, Kwara State Community Based Projects Monitoring Committee for Irepodun L.G.A. between January 2013 and March 2014.  Between April 2014 and November 2016, he was the  Secretary to the Local Government (SLG) for Irepodun L.G.A. of Kwara State.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

He joined the Cherubim and Seraphim Movement Church in 1973 at Bukuru, Plateau State. Baptized by immersion in 1974 at Abeokuta Ogun State. He rose to the position of Senior Apostle in 1990 in Kano, Kano State; became Most Senior Apostle (MSA) in 2004 at Ilorin, Kwara State and became Special Apostle in 2014 at Ilorin.

He has been saddled with many responsibilities in and outside the Movement Church and has performed creditably well. He was the Secretary of the International Conference Committee set up in November year 2000 that midwife Kabba District. He was Senior District Secretary of Ilorin District of Cherubim and Seraphim Movement Church Worldwide Ayo Ni O between March 2008 and June 2017. He became the Secretary General of the Cherubim and Seraphim Movement Church Worldwide Ayo Ni O on 1st of July 2017.

He is married with Children.